تهیه و ترویج سکه قلب ، وارد کردن سکه تقلب

منظور از سکه قلب چیست؟

منظور از سکه قلب این است که شخصی اقدام به ساختن سکه نماید. مطابق مواد 518 تا 520 تعزیرات قانونگذار ساختن سکه تقلبی ، ترویج سکه قلب، تخدیش سکه قلب در خصوص مسکوکات طلا یا نقره ایرانی و نیز داخل کشور نمودن سکه قلب یا سکه مخدوش جرم انگاری نموده است. ساختن سکه تقلبی هم در مورد سکه های طلا و نقره مانند سکه های بهار آزادی که از طلا ساخته میشود و هم در مورد سکه های غیر طلا و نقره مانند سکه های 5000 ریالی جرم است. در حالی که جرم تخدیش نمودن سکه فقط در خصوص مسکوکات طلا یا نقره اعم از ایرانی یا خارجی است که به قصد تقلب باشد.

شبیه سازی رکن اصلی:

ماده ۵۱۸ قانون مجازات اسلامی

هر کس شبیه هر نوع مسکوک طلا یا نقره داخلی یا خارجی از قبیل سکه بهار آزادی، سکه‌های حکومتهای قبلی ایران، لیره و نظایر آن را‌از پولها و ارزهای دیگر که مورد معامله واقع میشود، بسازد یا عالماً داخل کشور نماید یا مورد خرید و فروش قرار دهد یا ترویج سکه قلب نماید به‌حبس از یک تا ده سال محکوم می‌شود.
نکته1: بر خلاف جرم جعل در این جرم شبیه سازی رکن تشکیل دهنده جرم است لذا اگر بین سکه تقلبی ساخته شده با سکه اصلی شباهت وجود نداشته باشد اساساً جرم قلب سکه واقع نمی شود.
نکته 2: شباهت ظاهری که فرد عادی را در بادی امر به اشتباه اندازد برای تحقق جرم کافی است. اگرچه کارشناس در همان ابتداری امر نیز متوجه شود که سکه ، سکه تقلبی بوده است.

تخدیش سکه:

ماده ۵۱۹ قانون مجازات اسلامی

هر کس به قصد تقلب به هر نحو از قبیل تراشیدن، بریدن و نظایر آن از مقدار مسکوکات طلا یا نقره ایرانی یا خارجی بکاهد یا عالماً عامداً‌ در ترویج این قبیل مسکوکات شرکت یا آن را داخل کشور نماید به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.
نکته: در دو مورد باید بین سکه طلا و نقره با سایر سکه ها تفکیک قائل شد 
1- تخدیش سکه طلا و نقره جرم محسوب می شود درحالیکه تخدیش سکه های عادی وصف مجرمانه ندارد 
2- در سکه های طلا و نقره مورد معامله واقع شدن شرط تحقق جرم است یعنی رواج نسبی داشتن آنها لازم است مانند سکه های بهار آزادی یا سکه های پهلوی اما سکه های دوران های تاریخی قبل را شامل نمی شود زیرا رواج نسبی ندارد اما در سکه های عادی رایج بودن شرط است. و بنابراین باید رواج مطلق بین مردم داشته باشد.
نکته: حتی اگر به وزن سکه افزوده شود بازهم جرم قلب سکه واقع شده است اگرچه از خود جنس طلا یا نقره نیز به آن اضافه شده باشد لذا این مورد نیز در سکه طلا یا نقره جرم تخدیش محسوب می شود.

ماده ۵۲۰ قانون مجازات اسلامی

هر کس شبیه مسکوکات رایج داخلی یا خارجی غیر از طلا و نقره را بسازد یا عالماً عامداً آنها را داخل کشور نماید یا در ترویج آنها‌ شرکت کند یا مورد خرید و فروش قرار دهد به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.
نکته: ساختن سکه های قدیمی طلا و نقره که مورد معامله واقع نمی شوند یا سکه های غیر طلا و نقره که رایج نیستند هرچند باعث تحقق جرم نیست اما در صورت وجود سایر شرایط باعث تحقق جرم ساختن نمونه تقلبی اثر تاریخی و فرنگی مطابق ماده 66 مکرر قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می شود.
نکته: جرم تخدیش سکه فقط در سکه های سالم قابل تحقق است بنابراین تخدیش سکه های تقلبی یا سکه ای که قبلا تخدیش شده است باعث تحقق جرم تخدیش نیست.

جرم وارد کردن سکه :

وارد کردن سکه در هر 3 مورد فوق (سکه های طلا و نقره تقلبی، سکه های غیر طلا و نقره تقلبی، سکه های طلا و نقره مخدوش )جرم است.
وارد کننده سکه در هر حال قابل مجازات است اعم از اینکه خود وارد کننده ، سازنده سکه هم باشد یا دیگری و اعم از اینکه سکه در خارج ساخته شده باشد یا ابتدا در داخل کشور ساخته شده و بعد خارج شده باشد و دوباره وارد کشور گردد.
نکته: صرف وارد کردن سکه باعث تحقق جرم است حتی اگر پس از وارد کردن سکه ، وارد کننده نسبت به ترویج سکه اقدام نکند.

ارفاق ها در جرم قلب سکه :

1- اگر مجرم قبل از کشف جرم مامورین را مطلع نماید یا آنکه همکاری موثر با مامورین نماید دادگاه راساً یا با پیشنهاد رئیس حوزه قضایی بنا به تشخیص خود به مجرم تخفیف می دهد و البته مجرم از مجازات حبس معاف می شود.
2- توبه قبل از دستگیری = معافیت از مجازاتها (صرف نظر از درجه جرم )
3- اموال تحصیل شده از طریق جرم قلب سکه = ضبط به عنوان تعزیر لذا قانونگذار  مقرر کرده که این اموال به نفع دولت ضبظ می شود.در حالیکه اصولا باید به مالباختگان مسترد میشد
4- جرم قلب سکه جرم مطلق است و لذا ورود ضرر به خریدار یا گیرنده سکه شرط نیست بنابراین حتی اگر ضرری نیز از طریق این جرم وارد نشده باشد بازهم جرم قلب سکه تحقق یافته است.

  • 12 دی 00
۵ / 4.33 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

با سلام .ممنونم .من دیشب مطالب شما رو که مطالعه کردم منظور شما رو کامل متوجه شدم . منظور قانون و مطالب شما اینه که کل صدر ماده ۱۰۶ قانون مجازات در فرض اینکه شاکی تا قبل از مرور زمان تعقیب ماده ۱۰۵(زمانی که بشود با شکایت کاری کرد) مطلع شود وضع شده. یعنی فرض ماده ۱۰۶ بر اطلاع شاکی تا قبل از مرور زمان تعقیب است.بررسی و فرض عدم اطلاع شاکی تا قبل مرور زمان تعقیب چون قابلیت تعقیب ندارد اصلا بیهوده است. یعنی عدم اطلاع تا مرور زمان تعقیب چون منتهی به موقوفی تعقیب میشود اصلا ارزش بحث ندارد. فرض ماده بر اطلاع شاکی قبل از مرور زمان تعقیب است.درسته؟

یکشنبه ، 22 خرداد 1401

با سلام بله در مرور تعقیب ماده 105 اصلا بحث اطلاع و عدم اطلاع مطرح نیست. و فقط تنها استثنا تبصره ماده 106 است که حالت سلطه مطرح کرده است

سلام‌خسته‌نباشید‌ایا‌بعدازگذشت۳و۴سال‌رضایت‌از‌شکایت‌ابلاغیه‌به‌طرف‌مقابل‌میره‌ممنون

یکشنبه ، 22 خرداد 1401

سلام کاربر گرامی وقت بخیر. پس از گذشت شاکی در جرائم قابل گذشت ، اصولا قرار موقوفی تعقیب صادر میشود اینکه بعد از چند سال از صدور این قرار براتون ابلاغیه اومده احتمالا مربوط به یه مسئله خاصی از پرونده باشه که نیاز به بررسی عملی دارد و پرونده باید مطالعه شود.

نه منظور بنده این است که کلا قبل از اطلاع شاکی از وقوع جرم ،مرور زمان تعقیب ماده ۱۰۵ به سر رسیده باشد و مواعد مرور زمان تعقیب تمام شود و سپس شاکی مطلع شود و سپس بعد از اطلاع تحت سلطه رود و سپس رها شود. به نظر میرسد باز هم به شکایت رسیدگی شود. چون در تبصره ماده ۱۰۶ در مورد اینکه شاکی چه وقتی تحت سلطه برود عنوان نشده و فقط ذکر شده غیر از مواردی که شاکی تحت سلطه متهم رود .ننوشته چه وقتی شاکی تحت سلطه رود . انگار حتی اگر بعد از مواعد مرور زمان تعقیب تازه مطلع شود و سپس تحت سلطه رود باز هم بعد از تحت سلطه میتواند شکایت کند و رسیدگی میشود

شنبه ، 21 خرداد 1401

با سلام مجدد نه بنده نظر عکس دارم چنانچه جرم فابل ءذشت باشد و شاکی حتی در فرض عدم اطلاع شکایت نکند و مرور زمان ماده ۱۰۵ تموم شود دیگر نمی‌تواند شکایت کند فرض تبصره ماده ۱۰۶ در حالتی که بزه دیده مطلع شده و تحت سلطه قرار گرفته یا از اول تحت سلطه قرار گرفته باشد آیت موضوع با اصل تفسیر مضیق و به نفع متهم و فلسفه مرور زمان (مرور زمان برای این پیش بینی شده که وقتی یک بزه اتفاق می افتد و نظم جامعه مخدوش می‌شود ولی انقدر از آن زمان می‌برد که این اغتشاش التیام پیدا می‌کند مجدد رسیدگی به آن هیچ نفع اجتماعی ندارد) است

با سلام مجدد و عرض عذرخواهی فراوان بابت پرسش سوالاتی که احتمالا برایتان تکراری است.ولی همه ابعاد خاموش رو میخوام از بین ببرم .حتی ابعاد غیر منطقی. ببینید قبول دارید که خود ماده ۱۰۶ اصلا محدودیتی برای شکایت و زمان شکایت قایل نیست. و بدون توجه به تبصره هر وقت بعد از اطلاع میتوان شکایت مطرح کرد .یعنی در موضوع و متن صدر ماده ۱۰۶ محدودیت زمانی وجود ندارد. با توجه به اینکه در تبصره با این نگارش عنوان شده که :به غیر مواردی که شاکی تحت سلطه متهم باشد در صورتی........که جرم مشمول مرور زمان تعقیب نشده باشد، اگه توجه کنیم اصلا ذکر نکرده که شاکب چه وقت درگیر تحت سلطه شود.و اصلا برای عبارت تحت سلطه در تبصره قید و شرطی و اینکه چه وقتی شروع شود و چه وقتی تمام شود قرار نداد، میتوان گفت که بدون توجه به مرور زمان تعقیب اگر حتی شاکی بعد از گذشتن کامل مواعد مرور زمان تعقیب تازه مطلع شود و سپس تحت سلطه قرار گیرد و سپس بعد از رفع سلطه شکایت کند به نظر با توجه به نگارش تبصره به شکایت رسیدگی میشود . چون محدودیتی در تبصره واسه اینکه چه وقت تحت سلطه رود قرار نداده است . فقط نوشته مواردی که شاکی تحت سلطه متهم باشد. چه وقتی رو ذکر نکرده. بعد از مرور زمان تحت سلطه رود هم به نظر میتواند مشمول ماده قرار گیرد

شنبه ، 21 خرداد 1401

با سلام البته ماده ۱۰۶ مدت یکساله از تاریخ اطلاع در نظر گرفته مگر تحت سلطه بودن بنابرین اگر شاکی تحت سلطه باشد و سپس خارج شود چون مدت سلطه مرور زمان را شامل نمی‌شود اگر از سلطه خارج شد و مرور زمان ماده ۱۰۵ در مدت سلطه تموم شده باشد بازهم می‌تواند شکایت کند.

سلام روز بخیر شاکی پرونده ای کیفری هستم که با وجود تمام مدارکی که در دادگاه بدوی ارائه شده و رای به نفع اینجانب و محکومیت متهم صادر شده اما در تجدید نظر با اعمال نفوذی که صورت پذیرفته متهم تبرئه و اینجانب از حق خود محروم شدم لذا می خواهم درخواست اعمال ماده ۴۷۷ بدهم آیا شما می توانید انجام دهید و اینکه حق الوکاله چند است ؟ با تشکر

جمعه ، 20 خرداد 1401

با سلام و احترام کاربر محترم جهت تنظیم لوایح قضایی با انتخاب گزینه اوراق قضایی و ارائه مدارک مربوطه به وکیل انتخابی از طریق همین سایت اقدام فرمایید.

در یک قولنامه من در کنار اسم خودم یک امضای دیگر زده ام آیا جرم مرتکب شده ام؟اگر نشده ام با استناد به کدام ماده قانونی هست

جمعه ، 20 خرداد 1401

با سلام مجدد خیر هیچ جرمی رخ نداده است و از هر مدل امضایی در هر قراردادی می توانید استفاده کنید چرا که در هر صورت ان امضا نیز متعلق و منتسب به شما می باشد . موید باشید

سلام پرونده ای که بنده متشاکی بودم منع تعقیب خورده و قرار نهایی صادر شده ایا شاکی میتواند اعتراض دهد و پرونده را به جریان بیندازد

جمعه ، 20 خرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ مستحضر باشید قرار منع تعقیب بعنوان یکی از قرارهای نهایی دادسرا توسط شاکی قابل اعتراض هست و مهلت ان نیز ده روز هست بنابر این شاکی میتواند اگر ادله ای برای نقض قرار دارد اعتراض خود را در مهلت مذکور ارائه دهد تا دادگاه ب این اعتراض رسیدگی و حسب مورد قرار دادسرا را نقض یا تایید کند موید باشید

سلام دختر خانومی بعد از اتمام رابطه بین من و خودش قصد ازدواج با دیگری رو کرد و نامزد کرد بعد از یک مدتی شکایت نامه ای علیه من طرح کرد مبنی بر اینکه من نامه‌ای برای همسر ایشان فرستادم و تمام اتفاقاتی که بین من و اون افتاده رو مطرح کردم و عکس های دونفره هامونو با یک پیج فیک که بعدش پاک شده برای همسرش و خانوادش فرستادم و منجر به به هم خوردن ازدواج قبل از ثبت رسمی شدم در صورتی که اصلا من اینکارو نکردم آیا پلیس فتا میتونه آی پی گوشی شخصی که این عکس را ارسال کرده کشف کنه آیا آنها با در دست داشتن اسکرین شات از پیجی ک اون عکسها را ارسال کرده می توانند من را محکوم کنند؟ اصلا پیج دلیت اکانت شده قابل پیگیری و بازیابی هست حتی اگر به شخصی مشکوک باشند؟ از من یک نمونه دست و خط گرفتن که با نامه فوق مطابقت بدن در صورتی که من اصلا این نامه رو ننوشته بودم شخصی که مسئول این کار بود گفت ۵۰ درصد بعضی از حروف ها به هم میخورند این در صورتی که بار اول بود من این نامه رو اصلا می دیدم و میخوندم میترسم جرمی مرتکب نشدم رو گردن من بیفته میشه راهنمایی کنید من هیچگونه سابقه ای ندارم و اصلا نمیخوام برام سابقه درست بشه لطفا کمک کنید!؟؟

چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

با سلام اولا ایشان باید ادعا خودرا اثبات کنند و امکان رهگیری آی پی وجود دارد و شما باید از ایشان مدارک اثبات کننده ادعا را طلب کنید و دادن دست خط بدون دستور قاضی کار عاقلانه ای نبوده است

در جهت سوال قبلی که مثال بازپرسی رو زدید . یعنی طرح شکایت که به منزله درخواست تعقیب است قاطع مرور زمان تعقیب است،با توجه به اینکه دادسرا هنوز دستور شروع تعقیب را نداده؟

چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

با سلام اول اینکه بازپرس اصلا صلاحیت دستور دادن جهت شروع تحقیقات را ندارد و خودش مسول تحقیق است و دستور شروع تحقیقات با نظر دادستان یا دادیار ارجاع است . ثانیا با طرح شکایت مرور زمان تعقیب ثطع میشود یعنی به محض اینکه شاکی شکوائیه خودرا ثبت می‌کند مرور زمان تعقیب و شکایت از موضوعیت خارج می‌شود.

بله درسته .به جرم توهین شاکی همان لحظه واقف است.بعضی از جرایم قابل گذشت دیگر مثل جعل سند عادی یا انتقال مال غیر زیر ۱۰۰ میلیون تومان هستند که شاکی مطلع نمیشود حتی وراث هم شاید متوجه نشوند .آیا باز هم طبق نص قانون مهلت همان شش ماه از تادیخ فوت است؟ ضمنا قسمت دوم سواد قبلی که دلایل خارج اختیار با توجه به سکوت قانون در مورد ورثه،آیا تاثیری روی شکایت ورثه دارد یا خیر؟

چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

در این خصوص دو نظر قابل امکان نظر است اول اینکه بگوییم در راستای حفظ حقوق متهم فرض تایم ۶ ماه را در فرض اطلاع وراث از جرم دانست دوم اینکه در هر صورت پس از طی ۶ ماه دیگر شکایت وراث مسموع نباشد که این نظر با اصل تفسیر به نفع متهم و اصل تفسیر مضیق هم سو است.

سوال حقوقی