جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن چیست ؟

جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن چیست؟ 

امروزه در جامعه مشاهده می شود مشمولانی که به سن انجام وظیفه سربازی رسیده اند بنا به دلایلی از قبیل تحصیل و مهاجرت اقدام به تعویق انداختن سربازی و یا به دنبال راهی برای عدم انجام خدمت نظام وظیفه سربازی و حذف آن هستند، با توجه به سخت گیری مقامات و قوانین جدید در خصوص انجام وظیفه سربازی انگیزه مشمولین نسبت به یافتن راه های مختلف جهت عدم انجام خدمت سربازی بیشتر شده است و این موضوع در برخی موارد منجر به جعل  کارت پایان خدمت می شود که در این میان به تبعات این عمل مجرمانه و نحوه مجازات جرم جعل کارت پایان خدمت و استفاده از آن میپردازیم.

باید توجه داشت که جعل و استفاده از سند مجعول دو عنوان جداگانه است که هر کدام دارای مجازات است .


تعریف جرم جعل :


مطابق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی 

جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن‌یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

عنصر قانونی جرم جعل مدارک تحصیلی 


ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی

هر کس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی‌داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت، به‌حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.
‌در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمانها و موسسات وابسته به دولت یا شهرداریها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد یا به‌ نحوی از انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می‌گردد.

عنصر قانونی جرم جعل کارت پایان خدمت 
قانون گذار در ماده ۵۳۸ و ۵۳۹ قانون مجازات اسلامی  بخش تعزیرات به جرم انگاری جرم جعل کارت پایان خدمت پرداخته است که در ادامه این مواد مشاهده خواهد شد ؛

ماده ۵۳۸ قانون مجازات اسلامی

هر کس شخصاً یا توسط دیگری برای معافیت خود یا شخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه گواهی ‌پزشکی به اسم طبیب جعل کند به حبس از شش ماه تا یکسال یا به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

ماده ۵۳۹ قانون مجازات اسلامی

هر گاه طبیب تصدیق‌نامه بر خلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع‌قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
و هر گاه تصدیق‌نامه مزبور به واسطه اخذ‌مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه‌گیرنده محکوم میگردد.


برای استعلام اصل بودن کارت پایان خدمت چه اقدامی را میتوان انجام داد  ؟
برای استعلام اصل بودن کارت پایان خدمت باید شرایطی ذیل وجود داشته باشد ؛

مخدوش و خط‌خوردگی و ناخوانا بودن کارت

عدم ذکر تاریخ شروع و پایان خدمت سربازی

مدت خدمت ذکر شده در کارت بیش از ۳۰ ماه باشد

عدم تطابق و مغایرت تاریخ شروع واتمام خدمت با مجموع مدت ذکر شده در کارت

برای استعلام آخرين وضعيت کارت پايان خدمت باید از طریق سامانه خدمات الکترونيک سازمان وظيفه عمومی اقدام کنید بر این منظور لازم به ذکر است که افرادی که از سال ۱۳۶۰ به بعد کارت پایان خدمت یا کارت معافیت گرفته‌اند باید کارت خود را تعویض کنند. اگر اطلاعات افراد در سیستم کامل نباشد ممکن است روند استعلام و مدت آن کمی طولانی شود. تمام متقاضیان در سیستم کد سخا دارد و می‌توانند از طریق دفاتر پلیس +۱۰ برای دریافت کد خود اقدام کنند.

مجازات جعل کارت پایان خدمت ؛


1 – اگر جعل کننده خود فرد یا جاعل باشد مجازات آنان بر طبق ماده 538 این است که : اگر هر کس شخصاً برای معافیت خود از خدمت اقدام به جعل کند یا توسط شخص دیگری برای فرار از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه گواهی ‌پزشکی به اسم طبیب جعل کند به حبس از شش ماه تا یکسال یا به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد . 


2- اگر پزشک مدرک یا تصدیق نامه خلاف واقع به دیگری بدهد بر طبق ماده 539 مجازات او اینگونه بیان شده است که اگر پزشک یا طبیب تصدیق‌ نامه بر خلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع ‌قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد و هر گاه تصدیق‌ نامه مزبور به واسطه اخذ‌ مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه ، به مجازات مقرر برای رشوه‌ گیرنده محکوم می گردد . 

راههای معافیت از سربازی:


کسی که مشمول سربازی است در صورتی که هر یک از شرایط زیر را داشته باشد میتواند از خدمت سربازی معاف شود :
معافیت پزشکی در صورتی که واجد شرایط باشید

معافیت ایثارگری برای متقاضیانی که شرایط آن را دارند
معافیت برای موارد خاص بر طبق قانون

معافیت تحصیلی

معافیت سربازی با پروژه کسری خدمت

معافیت تعهد به خدمت

معافیت به واسطه کفالت در صورتی که واجد شرایط باشید
معافیت مشمولان مددجو با حمایت و پوشش کمیته امداد امام خمینی

معافیت یا کسر خدمت به واسطه تاهل

معافیت با بخشودگی سنی

معافیت از طریق بنیاد ملی نخبگان

نمونه رای در خصوص استفاده کارت معافیت جعلی

پرونده کلاسه…….شعبه 102 دادگاه کیفری دو شهرستان شهریار

متهم:آقای ………..با وکالت آقای احسان عابدین فرزند مهدی به نشانی استان تهران ،سعادت آباد،خیایان علامه شمالی،برج علامه،پلاک55،طبقه 8،واحدB

اتهام: استفاده از کارت معافیت جعلی

گردشکار پرونده:به تاریخ 99/04/16 جلسه رسیدگی شعبه 102 دادگاه کیفری دو شهرستان شهریار به تصدی اینجانب امضا کننده ذیل تشکیل و پرونده کلاسه فوق تحت نظر است ملاحظه می شود پرونده معد اصدار رای می باشد با این وصف دادگاه با توجه به جامع اوراق و محتویات پرونده به شرح ذیل مبادرت به صدور رای می نماید.

 

 رای دادگاه 

در خصوص کیفرخواست صادر شده از دادسرای شهریار علیه آقای ….. با وکالت بعدی آقای احسان عابدین دایر بر استفاده از سند مجعول (کارت معافیت خدمت وظیفه )

این دادگاه با توجه به محتویات پرونده و تحقیقات معموله اظهارات وکیل محترم متهم در شعبه دادگاه و سایر اوراق پرونده با توجه به اظهارات وکیل محترم  متهم و لایحه تقدیمی ایشان که شدیدا بزه یادشده را منکر شدند و اذعان نمودند:

از علم و اطلاع این موضوع که کارت معافیت جعلی بوده و موکل خبری نداشته  و چنانچه موکل در ایران حاضر بود سر جلسه دادگاه حاضر می شدند و الان در استرالیا بوده با این اوصاف علم و اطلاع متهم احراز نمی شود.

با توجه به حاکمیت اصل برائت مستندا به ماده 4 قانون آیین دادرسی کیفری و اصل 37 قانون اساسی حکم بر برائت متهم یادشده صادر می شود.

و در اجرای ماده 215  قانون مجازات اسلامی سال 92 آثار مجعول میبایست معدوم گردد.

رای صادر شده مطابق ماده 406 و 427 قانون آیین دادرسی کیفری حضوری و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدید نظر استان تهران است.

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل