دلایل توقیف خودرو و رفع توقیف خودرو

 بعضی مواقع ممکن است خودرو شخصی به دلایل مختلف  توقیف شود و شخصی که خودرو او توقیف شده در پی چاره ای برای رفع توقیف باشد ،خواندن این مقاله برای شما راهکارهایی را برای رفع توقیف خودرو در نظر گرفته است .
اما در ابتدا باید با توقیف خودرو آشنا شویم .

 توقیف خودرو چیست؟

به طور کلی توقیف خودرو با دو انگیزه و به دو شکل متفاوت صورت می گیرد: توقیف فیزیکی خودرو و توقیف قانونی خودرو.

توقیف قانونی خودرو: این نوع توقیف یکی از روش های ایجاد انگیزه و اعمال فشار بر شخص مدیون می باشد تا از این طریق شخص نسبت به رفع بدهی خود اقدام نماید. به این ترتیب، شخص مدیون توانایی فروش خودرو و یا انتقال آن به غیر را ندارد. این امر معمولا زمانی صورت می گیرد که شخصی به دیگری مدیون (هر نوع دینی را شامل می شود به طور مثال مهریه و یا چک و سفته) بوده و توقیف خودرو از سوی وی انجام شده است. 

توقیف فیزیکی خودرو: در این نوع توقیف فرد علاوه بر توقیف قانونی، امکان دخل و تصرف و استفاده از خودرو را ندارد. بنا بر نوع توقیف خودرو، دادگاه اقدام به توقیف خودرو مذکور می نماید و در این خصوص کارشناسی را به محل فرستاده تا خودرو را ارزش گذاری و ضبط نماید.


از عمده دلایل و موارد توقیف خودرو چیست ؟

از عمده دلایل توقیف خودرو میتوان به موارد ذیل اشاره کرد ؛

 تصادف منجر به فوت یا جرح

در هر نوع تصادفی که منجر به جرح یا حتی فوت شود، باید هر دو خودرو چه خودروی مقصر چه خودروی متضرر به پارکینگ منتقل شده و توقیف شود.

نداشتن بیمه شخص ثالث

در صورت همراه نداشتن مدارک بیمه‌ای خودرو و یا اتمام اعتبار بیمه‌نامه‌‌ شخص ثالث خودرو توقیف خواهد شد و تا زمانی که بیمه‌نامه تمدید نشود، خودرو از توقیف خارج نخواهد شد.

 عدم پرداخت جریمه‌ای که به سقف 1 میلیون رسیده است پس از ابلاغ راهنمایی و رانندگی

بر اساس قانون در صورتی که میزان جریمه خودرویی به سقف یک میلیون تومان برسد، اداره راهنمایی و رانندگی موظف است تا ابلاغیه‌ای را برای راننده ارسال کند.
در این صورت، اگر پس از گذشت 1 ماه از ابلاغ، راننده خودرو اقدام به پرداخت جریمه نکند، مامور راهنمایی  و رانندگی این اختیار را دارد تا دستور انتقال خودرو به پارکینگ را صادر کند.

پلاک مخدوش یا غیر مجاز خودرو‌

بر اساس ماده 2 آیین‌نامه راهنمایی رانندگی هر گونه وسیله نقلیه اعم از ماشین، موتور و حتی ماشین‌های مربوط به کشاورزی باید پلاک شناسایی ثبت شده در سیستم راهنمایی رانندگی داشته باشد.
رانندگی با وسیله نقلیه‌ای که پلاک نداشته باشد یا پلاک مخدوش داشته باشد یا پس از استعلام مشخص شود که پلاک غیر مجاز است غیر قانونی بوده و مامور راهنمایی رانندگی در صورت مشاهده می‌تواند خودرو را توقف کند.
ترخیص خودرو در این شرایط فقط منوط به تعویض پلاک است و راننده تنها تا 5 روز فرصت دارد که مدارک مبنی بر تعویض پلاک را برای ترخیص خودرو ارائه دهد.
لازم به ذکر است در صورتی که راننده برای مخدوش بودن پلاک مجوزی دریافت کرده‌، توقیف خودرو منتفی خواهد شد.

رانندگی بدون گواهینامه 

در صورتی که فردی بدون داشتن و اخذ گواهینامه رانندگی کند، مامور راهنمایی و رانندگی این اجازه را دارد تا خودرو را متوقف و به پارکینگ منتقل کند. رانندگی بدون گواهینامه عواقب مختلفی دارد که تنها یکی از ساده‌ترین آنها توقیف خودرو است. 


نقش وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران برای رفع توقیف خودرو چیست؟

جالب است بدانید وکلا می توانند در حوزه های مختلف فعالیت کنند. اما اگر یک وکیل بتواند در یک حوزه خاص فعالیت کند، می تواند تسلط بهتری بر روی پرونده ها داشته باشد. حال وکلایی هستند که در زمینه توقیف خودرو فعال هستند و می توانند به پرونده هایی که در این زمینه هستند، بسیار کمک کنند.

از این رو اگر فردی قصد توقیف خودرویی را دارد، می تواند با کمک این افراد اقدام کند تا خودروی مورد نظر توقیف گردیده و با اعتماد به آن ها می توان امید داشت که حقوق قانونیمان حفظ خواهد شد و تکیه بر تجربیات آن ها موجب پیشبرد بهتر پرونده های توقیفی می شود.

پس اگر در خصوص توقیف خودرو یا رفع توقیف پلاک خودرو با مشکلی مواجه شدید که استدلالی برای این مشکل نداشتید، میتوانید از اطلاعات وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران  بهره ببرید تا بسیاری از دغدغه هایتان بابت این مسائل آزاد گردد.


اگر کسی مهریه زوجه خود را ندهد آیا زوجه میتواند خودرو متعلق به همسر خود را توقیف کند ؟

هر مردی هنگام بستن پیوند زناشویی و عقد نکاح، مسئولیت پرداخت دینی به همسرش را به عهده می گیرد که زن هر وقت تمایل داشته باشد، می تواند نسبت به دریافت این حق قانونی اش اقدام کند و مرد ملزم به پرداخت مهریه است. یکی از روش هایی که زن می تواند در صورت عدم اقدام همسرش نسبت به پرداخت مهریه، اموال مرد را توقیف کند و این گونه به حق خود برسد، توقیف خودرو می باشد.
دو روش کلی برای توقیف خودرو وجود دارد. روش اول؛ فرد می تواند از طریق دادگاه خودرویی را توقیف کند. روش دوم؛ این است که فرد از ثبت اسناد رسمی اقدام نماید. 

✓ هنگامی که زن تصمیم می گیرد تا مهریه اش را از همسرش مطالبه کند، می تواند درخواستش را به دادگاه ارائه دهد و تقاضای تامین خواسته کند تا بتواند زمانی که رای دادگاه صادر شد، خودروی وی را توقیف کند. چرا که ممکن است همسرش خودرو را مخفی نموده و یا به نام شخص دیگری کند.
پس از اعلام خودرو به عنوان تامین خواسته، پلیس راهنمایی و رانندگی پس از مشاهده می تواند خودرو را توقیف نموده و به پارکینگ ارسال کند.

✓ زن پس از معرفی خودرو به اجرای ثبت اسناد، به عنوان درخواست مهریه ابلاغیه ای  برای همسرش ارسال می گردد که به وی اطلاع داده شود تا در مهلت داده شده، اقدام به پرداخت مهریه کند.
اگر مرد از انجام این امر سر باز زند و خودداری کند، اجرای ثبت اسناد، دستور توقیف خودروی مربوطه را صادر کرده و پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به اجرا است.
اگر در تلاش هستید تا مهریه ی خودتان را از همسرتان با توقیف خودرواش مطالبه کنید، وکیلان با تجربه و کاردان ما در زمینه توقیف خودرو آماده ی ارائه ی مشاوره به شما هستند تا علاوه بر تسریع کار، راهنمای شما تا انتهای مسیر باشند.

در چه مواردی میشود از خودرو تصادفی رفع توقیف کرد ؟
 در تصادفاتی که موجب فوت یا مجروح شدن شخصی شود یا علت حادثه قابل تشخیص نباشد، به دستور راهنمایی و رانندگی، خودرو به پارکینگ منتقل می شود. هنگامی که شخص درخواست آزادسازی خودرو اش را دارد، باید به کلانتری محل وقوع حادثه مراجعه کند و درخواست رفع توقیف خودرو را به صورت کتبی ارائه دهد.

رئیس کلانتری این دادخواست را برای قاضی دادسرا ارسال کرده و قاضی دادسرا با بررسی پرونده، اگر خودروی مذکور شاکی نداشته باشد و در بروز حادثه مقصر نباشد، دستور رفع توقیف را صادر می کند.

اگر شخصی در تصادف مجروح شده باشد، اما به نظر افسر اعتراضی نداشته باشد و خودرو بیمه باشد نیز رفع توقیف می گردد. اما اگر هر یک به نظر افسر معترض باشند یا خودرو بیمه نباشد، تا بررسی نهایی و مشخص شدن تکلیف پرونده، توقیف برقرار است. لازم به توضیح است که یک وکیل متخصص در امر توقیف خودرو به تمام مقررات تصادف نیز آگاه است و می توان برای پیشبرد پرونده به وی اطمینان کرد.

مراحل ترخیص خودروی توقیف شده از پارکینگ

برای خروج خودرو توقیف شده از پارکینگ باید موارد ذیل را انجام داد ؛

۱ – هنگامی که به محل پارک خودروی خود بر می گردید و اثری از آن نمی بینید، چندین فکر از جمله سرقت و حمل با جرثقیل و غیره متبادر می شود. ولی کاری که باید ابتدا انجام دهید این است که با پلیس در ارتباط باشید.

۲ – به دست آوردن نام و نشانی پارکینگی که خودرو با استفاده از جرثقیل و یدک کش به آنجا منتقل شده است.

۳ – به همراه داشتن اصل مدارک خودرو اعم از برگ سبز خودرو، بیمه نامه خودرو و کارت ماشین و تهیه ی کپی از تمامی آن ها الزامی است.

۴ – به همراه داشتن اصل مدارک شناسایی شخص مالک از جمله کارت ملی، شناسنامه و گواهینامه به همراه کپی از آن ها لازم است.

۵ – قبل از اقدام به ترخیص خودرو با مراجعه به پلیس +۱۰ از مبلغ خلافی خودرو آگاهی پیدا کنید و اگر خلافی نداشت که مشکلی نیست. اما اگر خلافی داشت، با مراجعه با بانک ملی پرداخت آن را انجام دهید و برگه عدم خلافی را به همراه کپی از آن همراه داشته باشید. تحویل این رسید به ستاد ترخیص خودرو الزامی است.

۵ / 4.5 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل