شکایت از پیج های اینستاگرامی چگونه است

وقتی از حقوق فضای مجازی سخن به میان می آید، منظور بررسی اصول و قواعد حقوقی حاکم بر این فضا، ارتباطات رایانه ای و جرایم، تخلفات و مسئولیت هایی است که در عرصه فضای مجازی مطرح می شود. حقوق فضای مجازی از جایگاه ویژه ای در علم حقوق برخوردار است و با جنبه های مختلف حقوق در ارتباط است. برخی معتقدند که برنامه های رایانه ای، اطلاعات محسوب می شوند. بدین معنا که نرم افزار، صرفا مجموعه ای از اطلاعات دسته بندی شده است که ماهیت متفاوتی از دارایی شخصی دارد. رای دادگاه پیرامون حقوق مالکانه نسبت به اطلاعات موضوع را به خوبی تشریح می نماید: ( اطلاعات دارایی به حساب نمی آید، در خصوص اطلاعات محرمانه باید گفت به عنوان ملک دارنده آن محسوب می شود و حس عمومی بر آن است که مال محسوب نمی شود.)، اشکالی که به مال محسوب نکردن اطلاعات و برنامه های رایانه ای وارد است آن است که منجر می شود که ربودن آنها از مالک، سرقت محسوب شود.

هر چه امنیت در فضای مجازی ارتقا پیدا کند، هزینه های زمانی، فکری و مالی ارتکاب جرم هم بیشتر می شود. لذا بزهکاران ترجیح می دهند، تورهای شکار خود را در شبکه هایی پهن کنند که محل رفت و آمد پول و یا مواد ارزشمندی مانند آن است. بنابراین در فضای مجازی که به نظر بی قانون می رسد، نیاز مبرم به وجود پلیس رایانه ای احساس می شود. از آنجایی که برخی از کجروی های فضای مجازی، معادلی در دنیای خارجی ندارند، جرم انگاری آن ها ضروری می باشد.
جرایم فضای مجازی به 3 دسته تقسیم می شوند:
1. جرایم سنتی که ممکن است به منظور ارتکاب آن ها از رایانه یا سایر سامانه های ارتباطی و مخابراتی استفاده شود مانند: کلاهبرداری.
2. جرایم مرتبط با محتوا که شامل نقص حقوق مالکیت فکری نسبت به داده محتوا و هرزه نگاری می شود.
3. جرایمی که تمامیت رایانه و سامانه های ارتباطی را مورد هجوم قرار می دهد مانند: ارسال بدافزارهای رایانه ای.
خلاء قانونی در قانون مجازات اسلامی منجر به آن شد که سرانجام مقنن در سال 1388، قانون جرایم رایانه ای را تصویب نماید. قانون جرایم رایانه ای به جرم انگاری اعمال ممنوعی می پردازد که به منظور ارتکاب آن ها از رایانه استفاده شده یا موضوع آن ها داده یا سامانه های رایانه ای باشد.

شکایت از پیج اینستاگرام

برای بسیاری از دوستان پیش آمده که قصد طرح دعوا نسبت به پیج های اینستاگرامی رو‌ داشتن اما نمیدونستن چطور باید مطرحش کنن، در این مقاله نحوه شکایت از پیج اینستاگرام را بررسی خواهیم کرد.
برخی می گویند که شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، چون شبکه های خارجی هستند، نمی توان از افراد به دلیل تخلفات شکایت مطرح کرد و این شکایات نتیجه ای نخواهد داشت اما در اصل اینطور نیست و این جرم در دادسرای جرائم رایانه ای قابل پیگیری می باشد.
بنابراین شما می توانید از پیج اینستاگرام که باعث آزار و اذیت شما شده است شکایت نمایید، در این شرایط مهم نیست که آن اکانت در حال حاضر موحود باشد یا خیر بلکه، مهم است که یک اسکرین شات یا سند از پیام رد و بدل شده داشته باشید.

نحوه شکایت از پیج اینستاگرام

برای شکایت از پیج های اینستاگرام به دادسرای جرائم رایانه ای مراجه و در قسمت جرائم رایانه ای پزونده تشکیل دهید و مراحل قانونی را طی کنید. دادسرا با توجه به موضوع، پرونده را بررسی و به پلیس فتا ارجاع می دهد. همچنین برای سایر شهرها می توانید به پلیس مختص آن شهر مراجعه کنید.
اگر متخلف مشخص باشد، قاضی او را برای حضور در دادگاه و شنیدن اظهاراتش احضار می کند و اگر فرد متخلف مشخص نباشد پلیس وارد عمل می شود و بررسی های لازم را انجام می دهد.
پلیس فتا سایتی راه اندازی کرده است که می توانید با مراجعه به سایت و کلیک بر روی گزینه اطلاعات مردمی شکایت خود را ثبت و از طریق پلیس فتا موضوع را پیگیری کنید.
پس از مراجعه و ثبت شکایت در سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir پلیس فتا با شما تماس گرفته و پیگیر مسئله خواهد شد.

۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سوال حقوقی