پلیس فتا و مراحل شکایت در پلیس فتا چیست؟

پلیس فتا و مراحل شکایت در پلیس فتا چیست؟


به جهت پیگیری کردن در مورد مسایل و مشکلات حقوقی فضای مجازی و تحقیق و کشف جرایم در این حوزه پلیس فتا از سال ۱۳۸۵ تشکیل شد .
پلیس فتا چیست ؟
پلیس فتا مخفف چیست ؟
پلیس فتا دارای چه صلاحیتی است ؟

پلیس فتا مخفف پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران است که صلاحیت رسیدگی به تمام جرایم رایانه ای از جمله نشر اکاذیب ، کلاهبرداری ، فیشینگ و سرقت رایانه ای و...را به عهده دارد .


امروزه با توجه به پیشرفت علم و دانش و روی کار آمدن تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از اینترنت ، استفاده از فضای مجازی جزو لاینفک زندگی مردم است و شاید بتوان گفت کمتر کسی است که از فضای مجازی استفاده نکند و در این فضا ها صفحه و پیج و کاربری نداشته باشد .
با وجود ازدیاد اپلیکیشن های مختلف مانند تلگرام و واتساپ و اینستاگرام و ...اکثر افراد جامعه کاربر فضای مجازی محسوب میشوند پس بدیهی است که در این فضا بایستی دارای امنیت باشند و فضای مجازی دارای سر و سامان باشد و به حقوق کاربران و استفاده کنندگان این فضاها لطمه و خدشه وارد نکند ، بر همین اساس است که پلیس فتا جهت حفظ حقوق کاربران و نظم دادن و سر و سامان بخشیدن به فضای تولید و تبادل اطلاعات تشکیل شده است .
 پس از وقوع جرایم اینترنتی ، تحقیق ، کشف ، و بررسی به عهده پلیس فتا قرار میگیرد ،
پلیس فتا با در اختیار داشتن تجهیزات لازم و تخصص کافی در مورد جرایم سایبری و رایانه ای وظیفه ی پیشگیری از وقوع جرم را هم به عهده دارد ، پیش گیری کردن از جرایم سایبری نقش بسیار مهمی است که میتوان برای پلیس فتا در نظر گرفت و همین اقدام نقش پررنگ این ارگان را در حفظ نظم و امنیت فضای مجازی نشان میدهد .


چه جرایمی را پلیس فتا میتواند پیگیری کند ؟


جرایمی که پلیس فتا میتواند پیگیری کند و به آن رسیدگی کند بیشتر در حوزه قانون جرایم رایانه ای است مانند دسترسی غیر مجاز ، شنود غیر مجاز ، جاسوسی رایانه ای ، جعل رایانه ای و ...که قانون گذار در ماده ۱ و ۲ و ۳ و ۶ قانون جرایم رایانه ای به توضیح این جرایم پرداخته است .

مطابق مواد فوق الذکر 

 ماده1ـ هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

ماده2ـ هر کس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترو مغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. 

 ماده3ـ هر کس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری درحال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به مجازات های مقرر محکوم خواهد شد:
 الف) دسترسی به داده های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا شصت میلیون (60.000.000) ریال یا هر دو مجازات.
 ب) در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.
 ج) افشاء یا در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.

ماده6 ـ هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:

 الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا واردکردن متقلبانة داده به آنها. 

ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانة داده ها یا علائم به آنها.


پلیس فتا چگونه به جرایم رسیدگی می‌کند ؟


پلیس فتا وظیفه ای که دارد این است که در فضای مجازی تفحص و تحقیق میکند و در رابطه جرایمی که مربوط به آن است ارزیابی به عمل می آورد و سایت ها و وبلاگ ها و فروم ها و شبکه های اجتماعی را مورد بررسی قرار میدهد .
در صورتی که بزه و جرمی را مشاهده کند میتواند شخصا وارد عمل شده و به شخص بزهکار اخطار و ابلاغ کند و او را برای رسیدگی جلب کند ولی پس از تفهیم اتهام باید شخص مجرم را به مقامات قضایی تحویل دهد .

یک نوع رسیدگی دیگر نیز وجود دارد و آن هم بدین شکل است که ابتدا شاکی شکواییه خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت میکند و در آن شکوائیه تقاضای ارجاع امر به پلیس فتا را میدهد .

سوالی که وجود دارد این است که شخص  از کجا باید متوجه شود که در شهرستان خود پلیس فتا وجود دارد ؟

کاربر محترم میتواند از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyberplice.ir وارد قسمت معرفی پلیس فتا مراکز استانی شود و از این طریق استعلام کند که آیا در شهرستان خود پلیس فتا وجود دارد و آدرس آن کجاست .


اگر شخصی عکسهای خصوصی دیگری را در فضای مجازی یا اینستاگرام منتشر کند بزه دیده چه اقدامی را میتواند انجام دهد ؟
بزه دیده از جرم انتشار عکس‌های خصوصی میتواند برای تظلم خواهی نسبت به تنظیم شکواییه و ثبت آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام نماید و در متن شکواییه تقاضای ارجاع و معرفی به پلیس فتا را کند .

۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل