اگر زن طلاق بخواهد و مرد طلاق ندهد

اگر زن مهریه را ببخشد می تواند طلاق بگیرد

یکی از رایج ترین سوالاتی که اکثرأ بانوانی که به دنبال طلاق هستند به آن فکر می کنند این است که در صورت طلاق ندادن زن توسط مرد، آیا او می تواند طلاق بگیرد؟ در این خصوص باید گفت حتی اگر مرد رضایت ندهد و در دادگاه نیز مخالفت کند باز هم مانعی برای طلاق وجود ندارد.


برای دریافت حکم طلاق برای زن، باید شرایطی وجود داشته باشد که در قانون این شرایط آمده است و با توجه به اثبات آن شرایط توسط زن حتی اگر مرد راضی نباشد که زن را طلاق دهد زن می تواند طلاق بگیرد ولی اگر مرد بخواهد زن را طلاق دهد قانون هیچ شرطی برای او تعیین نکرده به جزء آنکه قبل از طلاق، مرد باید تمام حق و حقوق زن را بپردازد و یا روش پرداخت حق و حقوق زن را تعیین کرده باشد.

مطابق ماده 1133 قانون مدنی: حق طلاق در اختیار مرد است اما مرد می تواند اجرای طلاق را به همسر خود وکالت دهد، اما تعداد مردانی که بخواهند در ضمن عقد و با مراجعه به محضر این حق را به زن بدهند بسیار اندک هستند.

به همین دلیل زنانی که بخواهند به دلایل مختلف طلاق بگیرند باید مسیر طولانی را پشت سر بگذارند مگر اینکه همسر راضی شود که طلاق به صورت توافقی صورت پذیرد، اما در صورتی که مرد راضی نشود که همسر خود را طلاق دهد باید شرایط 12 گانه ضمن عقد را بررسی کرد.

شرایط 12 گانه ضمن عقد که حق طلاق را به زن واگذار می کند عبارتند از:

 • خودداری شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه.
 • سوء رفتار و سوء معاشرت زوج به نحوی که ادامه زندگی برای زوجه غیر قابل تحمل باشد.
 • ابتلای زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زندگی زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.
 • جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح ممکن نباشد.
 • عدم اطاعت از حکم دادگاه مبنی بر منع اشتغال زوج به شغلی که منافی حیثیت و مصالح خانوادگی زوجه باشد.
 • محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس.
 • اعتیاد زوج به هر نوع اعتیاد مضری که زندگی خانوادگی را مختل کند و زندگی همسرش را از نظر دادگاه با مشکل مواجه کند.
 • با وجود اینکه هیچ دلیل موجه ای برای ترک زندگی خانوادگی ندارد، با این حال او زندگی خانوادگی را ترک می کند.
 • حکم قطعی ارتکاب به جرم زوج و اجرای مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب جرمی که هم حیثیت خانواده و هم حیثیت زن را خدشه دار می کند.
 • در صورتی که با گذشت 5 سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر صاحب فرزند نشود.
 • در صورت مفقود الاثر شدن زوج چنانچه ظرف شش ماه بعد از مراجعه زوجه به دادگاه زوج همچنان غایب باشد.
 • زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند و یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود عدالت را برقرار نکند.


تأثیر بخشش مهریه در طلاق

زمانی که امور زندگی مشترک به جایی برسد که زن از زندگی خود ناراضی و یک لحظه هم حاضر به ادامه زندگی مشترک نباشد و مرد نیز راضی به طلاق نگردد، زن می تواند درخواست طلاق بدهد و بخواهد که از همسر خود جدا شود. اما اگر برای درخواست خود دلیل کافی نداشته باشد با اعتراض مرد درخواست زن رد می شود.

بر این اساس چنانچه زن برای جدایی دلیل کافی نداشته باشد و یا نتواند دلایل را نزد قاضی اثبات کند نمی تواند به راحتی عنوان کند که مهریه ام را می بخشم و طلاق می گیرم، زیرا که در قانون و شرع اسلام طلاق حق مرد است و زن برای جدایی نیاز به دلیل دارد.

همانگونه که گفته شد اگر زن دلیل نداشته باشد صرفا با بخشش مهریه نمی تواند طلاق بگیرد در این صورت زمانی زن با بخشش مهریه می تواند از همسر خود جدا شود که مرد به جدایی با بخشش مهریه راضی گردد.

 به این نوع طلاق که با بخشش مهریه توسط زن انجام گردد طلاق خلع غیر قابل رجوع گفته می شود.

طلاق توافقی و توافقات بین مرد و زن

در طلاق توافقی  مرد و زن توافق می کنند از یک دیگر جدا شوند و این توافق در دادگاه ثبت می شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می کند. 

در این نوع طلاق که همه چیز در آن به توافق زن و مرد انجام می گردد طلاق بائن گفته می شود. در این نوع طلاق طرفین باید در مورد تمامی  مسائل که شامل مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات فرزندان، جهیزیه، اجرت المثل و... توافق نمایند.

ابراز پشیمانی یکی از طرفین در طلاق توافقی:

اکثر قضات بر این باورند که هر دو طرف باید تا لحظه ثبت طلاق توافقی به جدایی راضی باشند چرا که در صورت انصراف زوج از طلاق توافقی زوجه نمی تواند به تنهایی در دفتر خانه صیغه طلاق را جاری کند بر همین اساس  این خطر وجود دارد که آقایان به جهت طلاق به دلایلی مانند مطالبه پول و باج گرفتن و... در دفتر خانه حاضر نشود که برای جلوگیری از این مشکل وکیل پیشنهاد می کند که زوجه از زوج وکالت بلا عزل در طلاق بگیرد و با این کار دیگر نیازی به حضور مرد در دفتر خانه ازدواج و طلاق نخواهد بود.

در طلاق توافقی بیشتر مردم بر این باور هستند که چون زن و مرد بر جدایی توافق دارند وکیل ضرورتی ندارد در صورتی که وجود وکیل آگاه سرعت صدور رأی را افزایش خواهد داد.

همینطور با رعایت نکات حقوقی وکیل خسارات و مشکلات مربوط به انصراف یکی از طرفین در طلاق توافقی را نیز به حداقل می رساند.

کلمات کلیدی:

 • اگر زن طلاق بخواهد مهریه تعلق میگیرد
 • طلاق نمی دهم
 • تحت چه شرایطی زن میتواند طلاق بگیرد
 • مرد تا چه مدت میتواند طلاق ندهد
 • سریع ترین راه طلاق از طرف زن
 • آیا مرد میتواند زن را بلاتکلیف بگذارد
 • اگر مرد طلاق ندهد زن میتواند مهریه بگیرد

۵ / 3.75 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سوال حقوقی