توقیف خودرو، ملک، حقوق بابت مهریه - رفع توقیف حساب بانکی

توقیف اموال و غیره

توقیف اموال مرد بابت مهریه

زن هر زمانی که بخواهد می تواند مهریه خود را مطالبه کند و ممکن است مرد به محض اطلاع از قصد زن برای دریافت مهریه اموال خود را منتقل کند که این انتقال می تواند طی یک معامله صوری یا غیر صوری اما با قصد فرار از دین بوده باشد. بنابراین زن برای مقابله با این کار می‌تواند اموال مرد را برای دریافت مهریه توقیف کند. توقیف مهریه می‌تواند از طریق اداره ثبت از طریق دادگاه صورت بپذیرد.

اموال مرد اعم از منقول و غیر منقول یعنی ملک، خودرو یا حساب های بانکی و حقوق وی می تواند توقیف شود اما هدف این مقاله بررسی راه های رفع توقیف است. برای رسیدگی به یک سؤال حقوقی که تحت قانون خانواده قرار می گیرد یا برای حل اختلافات حقوقی یا اختلافات خانوادگی، عاقلانه است که از یک وکیل آنلاین یا یک مشاور حقوقی مجرب که در این موضوع تخصص دارد، تماس بگیرید.

مهریه چیست؟

مهریه در واقع مالی است که با انعقاد عقد نکاح به مالکیت زن در می آید و بلافاصله بعد از انعقاد عقد نکاح بر عهده ی مرد است که مهریه را به مالکیت زن در آورد و اجازه ی هرگونه دخل و تصرف در مهریه نیز با زن است.

زن هر زمان پس از انعقاد عقد نکاح می تواند مهریه را مطالبه کند، مهریه چه عندالمطالبه باشد چه عندالاستطاعه باشد مرد باید ادای دین کند و مهریه را بپردازد اما امروزه معمولاً بعد از طلاق مهریه خواسته می شود. دریافت مهریه عندالاستطاعه نیز دارای شرایطی است که می توان برای مطالعه بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

مهریه می تواند هر دارایی مشمول مالیات و مشروع باشد.برای پرداخت مهریه مرد می تواند به دادگاه دادخواست اعسار کند که بدین ترتیب پرداخت مهریه به صورت اقساط مشخص شده از سوی دادگاه صورت می پذیرد که در تعیین این اقساط میزان درآمد مرد مورد توجه قرار می‌گیرد. برای عادلانه بودن اقساط مهریه می توان دادخواست تعدیل اقساط مهریه را به دادگاه تقدیم کرد.

مهریه را می‌توان از طریق اجرای ثبت و نیز از طریق مراجعه به محاکم دادگستری وصول کرد. وصول مهریه از طریق دادگاه و نیز از طریق اجرای ثبت توضیحاتی دارد که در مقاله ی وصول مهریه از طریق اجرای ثبت کاملا توضیح داده شده است. ممکن است مهریه توسط زن بخشیده شود که این مورد حالات مختلفی دارد و حتی در مقاله حق رجوع به مابذل مهریه که به همه آنها اشاره شده است می توان به برخی از روش های بخشیدن مهریه استناد کرد.

رفع توقیف خودرو بابت مهریه

ممکن است که زن برای دست پیدا کردن به حق و حقوق مالی خود اقدام به توقیف خودرو مرد برای مهریه نماید.

در این صورت مرد یا وکیل قانونی وی می‌توانند تقاضای رفع توقیف بدهند و اثبات کنند که خودروی توقیفی جزو مستثنیات دین بوده یعنی وسیله امرار معاش می باشد و همچنین در صورتی که ثابت شود که خودرو برای زندگی فرد ضروری است حکم به رفع توقیف خودرو داده می‌شود.

اما اگر دادگاه تشخیص دهد که با خودروی ارزان ‌تری نیز نیاز مرد رفع می شود حکم رفع توقیف صادر نمی‌شود که این حکم نیز قابل تجدیدنظرخواهی است.

رفع توقیف مال بابت مهریه

برای اینکه بتوان از محل اموال مرد مهریه را مطالبه کرد ابتدا باید دادخواست تامین خواسته را تقدیم دادگاه کرد که در این صورت اموال مرد توقیف می‌شود.

اموال تحت مالکیت مرد از قبیل منزل، خودرو، پول نقد و غیره باید به دادگاه معرفی شود تا با توقیف آن مهریه وصول شود، البته هر مالی هم قابل توقیف نیست اگر اموال مرد جز مستثنیات دین نبود که از محل این اموال مهریه پرداخت می‌شود اما اگر اموال جز مستثنیات دین بود حتی بعد از توقیف، مرد می تواند تقاضای رفع توقیف اموال را نماید.


رفع توقیف ملک بابت مهریه

یک دسته از اموال هستند که زن نمی‌تواند برای مطالبه مهریه توقیف نماید به این اموال در اصطلاح قانونی مستثنیات دین گفته می‌شود. مواردی که شامل مستثنیات دین است در ماده ۲۴ قانون جدید نحوه محکومیت های مالی احصا شده است که اگر ملک مرد جز موارد احصا شده باشد نمی توان تقاضای توقیف آن را کرد. 

ملکی که منزل مسکونی مرد بوده و عرفا در شأن محکوم علیه در حالت اعسار وی است از موارد احصا شده است که قابل توقیف نیست اما اگر مرد مثلاً دارای دو منزل مسکونی بود می‌توان توقیف یکی از آنها را مطالبه کرد. 

توقیف اموال بابت مهریه از طریق ثبت

زن برای وصول مهریه خود می‌تواند علاوه بر مراجع قضایی و دادگاه و اجرای احکام مدنی از طریق مراجعه به اداره ثبت نسبت به توقیف اموال مرد اقدام کند.

در این صورت اداره ثبت از بانک ‌ها، اداره اسناد و املاک، پلیس راهور و تمامی مراجع که در این زمینه صلاحیت دارند نسبت به اموالی که به نام مرد بوده و به او تعلق دارد تحقیق به عمل می‌آورد و آن ها را توقیف می کند.

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت هم باعث صرفه جویی در وقت می شود همین که بدون در نظر گرفتن ملائت مرد هر مالی که به نام مرد باشد برای وصول مهریه توقیف می شود.

رفع مسدودی حساب بابت مهریه

دادگاه با خواسته زن برای مسدودی حساب های مرد برای وصول مهریه حکم می‌کند که بانک مرکزی تمامی حساب های مرد در بانک ‌ها و موسسات مالی و اعتباری را برای مسدودی به مرجع مورد نظر تسلیم کند.

توقیف حساب بانکی و مسدودی آن تا زمانی که مهریه به طور کامل پرداخت نشود رفع توقیف نمی‌شود. 

رفع توقیف حقوق بابت مهریه

زمانی که مرد در بخش خصوصی یا دولتی مشغول به کار باشد که دارای حقوق و مزایا مشخصی باشد، زن می تواند برای مطالبه مهریه با معرفی مستمری مرد به دادگاه حقوق وی را توقیف کند.

اگر مرد متاهل و دارای فرزند باشد یک چهارم از حقوقش برای پرداخت مهریه توقیف می شود در غیر این صورت یک سوم از حقوق قابل توقیف است. 

۵ / 4.88 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام وقت بخیر من پدرم اول و چند سال بعد خواهرم و بعد مادرم فوت کردن، خواهرم یک دختر دو ساله دارد. با در نظر گرفتن فوت پدر و مادرم آیا میتوانم اقدام به درخواست مهریه خواهرم بکنم و اگر جواب بله هست نحوه تقسیم مهریه چگونه است.

پنجشنبه ، 15 اردیبهشت 1401

با سلام با توجه به فوت خواهر و بعد از آن مادر مادر از خواهر شما ارث می‌برده لذا شما می‌توانید در حدود حصه سهم ارث مادر از خواهر مهریه را مطالبه کنید

سلام زنداداش من بعد از فوت پدر وبرادرم مهریه خود را از حق الاثر برادرم از خانه پدریم برداشته الان دوباره شکایت کرده وبرای کامل کردن مهریه خود خانه پدریم راتوقیف کرده ایا با گرفتن حق شوهرش به او تعلق میگیرد یا نه

پنجشنبه ، 15 اردیبهشت 1401

با سلام ایشان تنها می‌تواند سهم ارث برادر شما را به جای مهدیه برداشت نماید نه بیشتر

چهارده سکه مهریه دارم همسر سابقم چیزی به نام خودش ندارد چه طور مهریه ام رو بگیرم

پنجشنبه ، 15 اردیبهشت 1401

با سلام شما میتوانید مهریه خود را مطالبه کنید چنانچه ایشان پرداخت نکند حبس می‌شود

سلام. ما در عقدنامه عبارت عندالاستطاعه رو نوشتیم. امکان تغییرش به عندالمطالبه در دفتر اسناد رسمی به صورت تعهد محضری وجود داره؟ متشکرم

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

سلام .وقت بخیر . شما می تونید در دفاتر اسناد رسمی در قالب یک اقرارنامه هر نوع تعهد جدیدی با توافق ایجاد نمایید .

سلام وقتتون بخیر میخام جدا بشم از شوهرم بعد ی کاغذ نوشتیم ک ب من 45میلیون بده با لوازم خونه منم 170تا سکه ببخشم امضا کردیم با دوتا شاهد ک یکیش خواهرم بود ویکی دیگش پسر خواهرم امضا کردن حالا من میتونم ب این کاغذ کار نداشته باشم برم تقاضای مهریه بکنم یا نه نمیشه

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

سلام .وقت بخیر .اگه همسرتون نسخه ای از نوشته فی مابین رو نداره .بله می تونید برای مهریه شکایت کنید . اگه هم آن نوشته فی مابین رو همسرتون داره. نوع نگارش اون نوشته خیلی مهمه

سلام کسی که سال ۸۲ با مهریه ۱۰ میلیون تومن عقد کرده سال۱۴۰۱ به روز چند میشه ؟ممنون

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

با سلام میزان‌مبلغ مهریه شما به نرخ روز برابر است با 3,461,660,330 ریال

سلام من خانمی صیغه کردم . و هیچ کجا ثبت نشده و مهریه اشش ۱۱۴ سکه است . و صیغه نامه رو آتش زدیم آیا میشه مهریه اش بدون هیچ مدرکی بزاره اجرا

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

باسلام اگر منظور شما از صيغه نامه اي كه اتش زده ايد دفترچه عقد موقتي باشد كه در محضر خوانده شده است ميتواند با رونوشت آن مهريه را به اجرا بگذارد در غير اينصورت ميبايست ابتدا عقد موقت را اثبات نمايد.

با سلام خدمت وکلای عزیز و دوست داشتنی،عزیزان مهریه همسرم ۱۱۴ سکه میباشد و من قبل از صدور رای دادگاه اقدام به انتقال یک دستگاه پراید به نفر ثالثی نمودم اکنون اجرائیه صادر شده هست میخاستم دادخواست اعسار و تقسیط ارائه نمایم .سوال من این هست ۱-در فرم اعسار قسمت نقل و انتقالات یک سال اخیر این انتقال رو قید کنم یا خیر و اگر قید کنم چه میشود ؟و به قاضی چه جواب بدهم و اگر قید نکنم تکلیف چیست و من جواب باید چی بدم تو رو خدا زود راهنمایی ام کنید(ضمنا کارمند هستم با ماهی ۶ میلیون حقوق

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

بااحترام کاربر محترم اشکال ندارد نیازی به نوشتن ان نمیباشدقاضی سوالی در این مورد نخواهد نمود اگر سوال شد عنوان نمایید بعلت بدهی انتقال داده اید

سلام. وقت بخیر.. مهریه مادرم ب سال ۱۳۵۲ مبلغ ۵۳۰۰ تومان بوده.. الان چ مبلغ میشه مهریشون

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

بااحترام کاربر محترم حدودا مهریه مادر ۳۴ میلیون تومان خواهد شد اگر پنج هزارو سیصد تومان باشد

متاسفانه ایشون حشیش مصرف میکنه و جز اسکن مغزی بعد مصرف هیچ آزمایشی وجود نداره ک بتونم ثابت کنم بهمین علت این مواد رو انتخاب کرده چیکار میتونم بکنم؟ مدارکی ک اگر داشته باشه از من بتونه برای شکایت ازم و گرفتن فرزندم اقدام کنه چی هست؟ میتونه بگه تو خودت خونه رو ترک کردی و مهریه بهت نمیدم؟ میتونه برای رفتن ب خانه پدر مادرم من رو منع کنه و اجازه نده؟ مسائل جنسی‌ و رابطه ش باهام ضعیف هستش مثلا هر 2 3 ماه یا 6ماه میتونم دراین باره اقدامی کنم؟

چهارشنبه ، 14 اردیبهشت 1401

بااحترام کاربر محترم مهریه در هر حالت به شما تعلق خواهد گرفت در مورد فرزند هم اگر به شما ندهد میتوانید قانونی فرزند را مطالبه ننایید ودر موردداعتیاد میتوانید عکس ودفیلم و یا ازمایش را از دادگاه بخواهید قاضی اگر صلاح بداند جهت اسکن اعزام مینماید

سوال حقوقی