سوال حقوقیت رو همین حالا از ما بپرس !!
تا وکیل در کوتاه ترین زمان پاسخ شما رو بده .
01 بهمن 1401
5

تعهدنامه اخلاقی همسر - نمونه تعهد نامه - نحوه تنظیم

تعهد نامه اخلاقی همسر - دفاتر اسناد رسمی - نمونه متن تعهدنامه اخلاقی همسر + تنظیم - عهد شوهر یا تعهد زن - ضمانت های اجرایی - تعهد عدم خیانت به همسر - حق طلاق

تعهدنامه اخلاقی همسر - نمونه تعهد نامه - نحوه تنظیم

تعهد نامه اخلاقی همسر

هنگامی که زوجین زندگی مشترک را با یکدیگر شروع می کنند هر یک از آن‌ ها باید به یک سری از تعهدات اخلاقی پایبندی کامل داشته باشند. در صورتی که به این تعهدات عمل شود و یا زوجین در این حوزه به اختلاف بر بخورند اغلب به آن ها ارائه تعهد نامه اخلاقی پیشنهاد می شود. البته شرط آن است که زوجین هر دو به تعهدات خود پایبند باشند تا نیازی به تنظیم تعهد نامه نباشد.

البته هدف برخی از افراد نیز از امضای یک تعهد نامه اخلاقی دادن اطمینان به شخص مقابل است. باید بدانید امضای یک تعهد نامه از لحاظ حقوقی دارای عواقب خاصی است که هر یک از زوجین قبل از امضای تعهد نامه باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشند. در ادامه قصد داریم به طور مفصل درباره شرایط و ضوابط تعهد نامه اخلاقی همسر صحبت کنیم.

 

مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

تعهد نامه اخلاقی همسر چیست؟

تعهداتی که زوجین در زندگی مشترک باید نسبت به آن ها پایبند باشند اغلب اخلاقی هستند و رعایت نکردن برخی از آن ها در قانون جرم محسوب نمی شود؛ از این رو برای آن ها مجازات تعیین نشده است. به همین خاطر است که برخی از زوجین برای آنکه از رعایت این تعهدات و پایبندی به آن ها اطمینان حاصل کنند، درخواست ارائه تعهد نامه را مطرح می کنند.

تعهد نامه می تواند از سوی هر یک از زوجین به امضا برسد و برای هر مسئله خاصی تنظیم شود و محدودیتی در این حوزه وجود ندارد. امضا تعهد نامه و ارائه آن به مسئولیت ها و تعهدات شما بار حقوقی می دهد و در این صورت نمی توانید پس از امضا، از انجام مسئولیت ها و رعایت تعهدات خود امتناع کنید.

در تعهد نامه های اخلاقی از یک سری ضمانت های اجرایی یاد شده است که در مواقع زیر پا گذاشتن مفاد تعهد نامه، می توان از آن ها استفاده کرد. به این صورت که اگر هر یک از زوجین که به امضای تعهد نامه اقدام کرده است از اجرای آن امتناع کنند و به آن احترام نگذارد ضمانت های اجرایی مذکور در تعهد نامه شامل او خواهد شد.

 

انواع تعهد نامه اخلاقی همسر

برای آنکه یک تعهد نامه دارای شرایط لازم باشد و به عنوان یک تعهد نامه از قوانین مربوطه برخوردار شود باید به نحوه خاصی تنظیم شود. یکی از شرایط، نوع عهدنامه است که بسیار اهمیت دارد. تعهد نامه های اخلاقی به دو صورت تعهد نامه دست نویس و تعهد نامه محضری به امضا می رسند.

 

تعهد نامه دست نویس

یکی از انواع تعهد نامه اخلاقی، تعهد نامه دست نویس است که زوجین بر روی یک ورقه معمولی تعهدی را که مد نظر دارند می نویسند و آن را امضا می کنند. اگر می خواهند تعهد نامه مطمئن تر باشد بهتر است افرادی نیز به عنوان شاهد زیر نوشته آن ها را امضا نمایند.

یکی از ضعف های این نوع تعهد نامه آن است که در صورت مفقود شدن نمی توان به آن استناد کرد و نسبت به آن حکم داد.

 

تعهد نامه محضری

تعهد نامه محضری نسبت به تعهد نامه دست نویس از اطمینان بیشتری برخوردار است چرا که افراد برای ارائه این نوع تعهد به دفتر خانه ها مراجعه کرده و به ارائه تعهد نامه محضری اقدام می کنند

فرم تعهد نامه های محضری در دفاتر اسناد رسمی موجود هستند و در این صورت هیچ یک از زوجین نمی تواند از وجود تعهد نامه و امضاء آن اظهار بی اطلاعی کرده و وجود آن را انکار کنند.

البته لازم به ذکر است امضای تعهد نامه دست نویس دارای هزینه نیست اما در صورتی که به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید لازم است هزینه ای بپردازید. هزینه این نوع تعهد نامه در نرخ جدول سالانه ای که هر سال ارائه می شود، مشخص خواهد شد. در حال حاضر یعنی در سال ۱۴۰۱ نرخ تنظیم تعهد نامه محضری برای زوجین ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

تعهد نامه محضری اخلاقی همسر

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می آید آن است که تعهد نامه محضری اخلاقی همسر چگونه تنظیم می شود و چه عواقبی دارد؟ 

اصلی ترین مسئله ای که در عهد نامه محضری به آن توجه می شود پایبندی زوجین به تعهد تنظیم شده است و اگر فرد تعهدات را زیر پا بگذارد، ضمانت های اجرایی ذکر شده در عهدنامه در انتظار فرد خاطی خواهد بود.

برخی مواقع ممکن است زوجین در تعهد نامه مجازاتی را ذکر نکرده و تنها فرد را ملزم به انجام عمل مورد نظر کنند. به عنوان مثال زوجین بخواهند از یکدیگر تعهد بگیرند که وفادار باشد اما مجازاتی برای عدم وفاداری تعیین نکنند. البته برخی مواقع نیز ممکن است زوجین بخواهند برای یکدیگر شروطی بگذارند، این گونه که در صورت عدم وفاداری اختیاراتی به هر یک از آن ها تعلق بگیرد

به عنوان مثال ممکن است مرد اقدامی انجام دهد که عدم وفاداری تلقی شود و در تعهد نامه مجازاتی برای عدم وفاداری مرد در نظر گرفته شده باشد. در این صورت مجازات مذکور شامل حال مرد خواهد شد؛ حال این مجازات میتواند دادن حق طلاق به زوجه باشد و یا هر مجازات قابل تعیین دیگری.

لازم به ذکر است حتی اگر زوجه پس از مدتی متوجه عدم وفاداری مرد شود و عدم وفاداری زوج به زمان تنظیم تعهد نامه بازگردد، زن می تواند خواهان اجرای مجازات و یا شکایت از مرد باشد.

 

ضمانت اجرای تعهد محضری همسر

مشاوران حقوقی معتقدند بهتر است قبل از تنظیم تعهد نامه، اول تمام راه های موجود هم چون مشورت با روانشناس و افراد مجرب را امتحان کرده و در صورت پایان این مراحل به تنظیم تعهدنامه اقدام کنید. این ‌گونه گویا به فرد خطاکار فرصت دیگری داده می شود.

تعهد نامه زمانی به کار می آید که فرد خطایی کرده و خود اعتراف می کند که آن عمل را انجام داده است. همچنین از آن پشیمان است و می خواهد تعهد بدهد که آن عمل را دیگر تکرار نخواهد کرد.

از آنجایی که این نوع تعهد نامه توسط هر دو طرف به تایید می رسد و از لحاظ قانونی نیز دارای اعتبار است می توان از برخی ضمانت های اجرایی در آن سخن گفت.

با امضای طرفین بر روی تعهد نامه، این تعهد رسمی می شود و قابل اجرا خواهد بود. در صورتی که فرد در هنگام اجرای مجازات مذکور در تعهد نامه، آن را انکار کند شما می ‌توانید با ارائه مدارکی مبنی بر اثبات خطای او به دادگاه، شکایت کرده و خواهان اجرا ضمانت های اجرایی ذکر شده شوید.

 

تعهدنامه اخلاقی همسر - وکیل وند

 

نمونه تعهد نامه اخلاقی همسر

برای آنکه بتوانید بیشتر با انواع تعهد نامه اخلاقی همسر، نحوه و نوع نگارش آن آشنا شوید در ادامه به چند نمونه از تعهد نامه ها اشاره خواهیم کرد. این تعهد نامه ها در حوزه تعهد زن به مرد، تعهد ترک اعتیاد،‌ تعهد مرد به زن و تعهد عدم ضرب و جرح از سوی مرد هستند.

 

نمونه تعهد نامه اخلاقی زن به مرد

 

بسمه تعالی

اینجانب ....................... فرزند ...................... به شماره شناسنامه .........................، اعلام میکنم که علی رغم علاقه قلبی به همسر و فرزندانم، متاسفانه مرتکب یک بار خطا نسبت به همسرم شده ام. لذا در کمال پشیمانی، تعهد می نمایم که دیگر این عمل ناپسند را انجام نداده و در صورتی که مخالف این موضوع رفتار کنم، شوهرم حق خواهد داشت به هر نحو که صلاح دانسته، عمل نموده و حضانت فرزندان را به عهده گیرند.

 

امضاء:

 

نمونه تعهد نامه اخلاقی ترک اعتیاد

 

بسمه تعالی

اینجانب........................، فرزند ..................، به شماره شناسنامه ................، ضمن اظهار ندامت نسبت به رفتار گذشته خود، در کمال صحت و سلامت عقل، رسما تعهد می نمایم که اقدامات لازم جهت ترک وابستگی به مواد مخدر را انجام داده و نسبت به همسر و فرزندانم، با حسن معاشرت کامل رفتار نمایم. در غیر این صورت، زوجه می تواند در قبال عدم انجام این تعهد، به نحوی که صلاح می داند، عمل نموده و به استناد وکالت بلاعزل در طلاق، خود را مطلقه کرده و حضانت فرزندان را نیز، به عهده گیرد.

 

امضاء:

 

نمونه تعهد نامه اخلاقی مرد به زن

 

بسمه تعالی

جناب آقای .......................... در تاریخ .................................. در دفترخانه شماره ....................... حاضر گردیده و ضمن اظهار ندامت نسبت به رفتار گذشته خود، در کمال صحت و سلامت عقل، تعهد دادند که دیگر اقدام به ضرب و شتم، کتک زدن و یا توهین به همسر خود نخواهند نمود و از این به بعد، نسبت به ایشان ، با حسن معاشرت رفتار خواهند نمود و در غیر این صورت، زوجه می تواند اقدامات لازم را از طریق مراجع قضایی، انجام داده و علیه ایشان، شکایت کیفری مطرح نماید.

 

امضاء:

 

نمونه تعهد نامه اخلاقی عدم ضرب و جرح

حاضر شد متعهد به مشخصات فوق و بعد الحضور در کمال صحت و سلامت روحي و رواني كامل متعهد شرعي و قانوني گرديد از اين پس تمام مقررات قانون حمايت خانواده مصوب سال 1391 را رعايت نموده و از هر اقدامي كه موجب نقض قوانين مذكور شود امتناع نمايد

و از هرگونه سوء معاشرت و يا ايراد ضرب و جرح عمدي و رفتار خلاف شئونات اخلاقي و اسلامي و انساني خودداري كرده و در صورت ايراد هر گونه ضرب و جرح عمدي و اثبات آن نزد مراجع ذيصلاح قضايي علاوه بر مبلغ مندرج در دادنامه و ديه مبلغ …….. ريال به عنوان وجه التزام پرداخت مي‌ نمايم.

طبق آيين نامه قانون دفاتر اسناد رسمي و كانون سردفتران و دفترياران به شماره 100/583/9000 مورخ 1400/01/14 اين سند با مسئوليت تمام و كامل اصحاب سند تنظيم و تحرير گرديد و نامبردگان از مفاد سند كاملا مطلع شدند و سردفتر و دفتریار و كاركنان دفتر با لحاظ موازين قانوني، شرعي، عرفي و اداري مفاد سند قوانين و مقررات مرتبط را به ايشان تفهيم نمودند و كاملاً توجيه گرديدند و راضي بودند و دانسته سند مربوط را امضا كردند و به طور مطلق دفترخانه، سردفتر، دفتريار، و كاركنان دفترخانه را به موجب همين سند بري الذمه نمودند و مكتوبا و رسماً ، برائت ذمه آنان را اعلام و ابراز داشتند.

 

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با قوانین و ضوابطی که در حوزه ارائه تعهد نامه اخلاقی همسر وجود دارد آشنا کنیم. در مطالب مذکور تعریف تعهد نامه اخلاقی و انواع آن ها که شامل تعهد نامه دست نویس و تعهد نامه محضری می شود را بیان کردیم. همچنین به مطالبی چون تعهد نامه محضری اخلاقی همسر، ضمانت اجرای تعهد محضری و نمونه تعهد نامه اخلاقی همسر پرداختیم.

صاحب نظران و مشاوران پیشنهاد می کنند در صورتی که قصد تنظیم تعهد نامه اخلاقی را دارید، اول مراحلی چون مراجعه روانشناسان و صحبت با افراد با تجربه را گذرانده و سپس به امضای تعهدنامه اقدام کنید. امیدواریم مطالب مذکور برایتان مفید بوده باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره متنی در این زمینه دارید میتوانید به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند مراجعه نمایید.

لطفا کمی صبر کنید

تعهد نامه اخلاقی همسر چیست؟

در زندگی مشترک لازم است هر یک از زوجین به اصول اخلاقی خاصی پایبند باشند؛ به همین خاطر برخی از افراد برای آنکه از این رعایت این اصول اخلاقی اطمینان حاصل کنند درخواست ارائه تعهد نامه را مطرح می کنند.

چگونه می توان یک تعهد نامه اخلاقی تنظیم کرد؟

یک تعهد نامه اخلاقی را هم می توان به صورت دست نویس و هم با مراجعه دفاتر اسناد رسمی تنظیم کرد.

تعهد نامه دست نویس چیست؟

برای تنظیم یک تعهد نامه دست نویس زوجین بر روی یک کاغذ معمولی تعهداتی را که مد نظر دارند نوشته و سپس آن را امضا می کنند. شاهدان نیز می توانند این تعهد نامه را امضا کنند.

تعهد نامه محضری بهتر است یا تعهد نامه دست نویس؟

تعهد نامه محضری از آنجایی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شود از اطمینان بیشتری برخوردار است. همچنین اگر تعهد نامه دست نویس گم شود قابل استناد نخواهد بود اما تعهد نامه محضری در صورت مفقود شدن در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده و قابل استناد است.

زیر پا گذاشتن تعهدات ذکر شده در تعهد نامه چه عواقبی دارد؟

در صورتی که فرد به تعهدات ذکر شده عمل نکند و آن ها را زیر پا بگذارد ضمانت های اجرایی ذکر شده در تعهد نامه در انتظار او خواهد بود.

ضمانت های اجرایی ذکر شده در تعهد نامه چیست؟

طرفین می توانند با یکدیگر توافق کنند تا در صورت زیر پا گذاشتن تعهدات ذکر شده در تعهد نامه شخص خطاکار از مجازات هایی برخوردار شود که به این مجازات های تعیین شده ضمانت های اجرایی می گویند.